Liga Polskich Rodzin w 1050 rocznicę Chrztu Polski


Są w dziejach narodów zdarzenia kluczowe i wyjątkowe, wpływające w sposób zasadniczy na bieg dziejów, konstytuujące i wyznaczające dalszy ciąg historii.

Dla naszego Narodu takim fundamentalnym wydarzeniem był, bez wątpienia, Chrzest Polski przyjęty przez Mieszka I w 966 r., a więc 1050 lat temu.

          Już w tamtym czasie było to całkiem potężne i dobrze zorganizowane państwo, stojące w obliczu wyboru swojej konkretnej drogi politycznego i cywilizacyjnego rozwoju.

Podczas gdy inne państwa europejskie były dziełem germańskiego, lub innego podboju, Polska zorganizowała się sama, jako owoc samoobrony i samodzielnej wytrwałej pracy.

Mieszko I potrafił odeprzeć różne grożące Polsce niebezpieczeństwa zewnętrzne, oraz poszerzył granice państwa organizując jego życie wewnętrzne wolne od wpływów krajów ościennych, nadając rozwojowi polskiej kultury jednolity kierunek.

          Ustanowienie w roku 962 Cesarstwa Niemieckiego, pragnącego ekspansji, mającego plany kolonizacji terenów na wschód od Niemiec, wykorzystującego chrześcijaństwo za narzędzie swego politycznego wpływu, stwarzało dla państwa Polan zmienioną sytuację, oraz stawiało Mieszka I w obliczu konieczności podjęcia ważnych decyzji.

          Rozwiązanie przyjęte i zrealizowane przez niego było bez wątpienia genialne, określające rolę i pozycję Polski w Europie na przestrzeni dziejów. Historia naszego Narodu potwierdza słuszność i aktualność drogi obranej przez pierwszych władców Polski – jej podtrzymywanie gwarantuje siłę i zwycięstwa, odejście od niej powoduje słabość i klęski narodowe.

          Przyjmując chrzest w obrządku łacińskim za pośrednictwem Czech, a więc z pominięciem Niemiec, nawiązał Mieszko I łączność z Rzymem. Zdołał przez to obronić się przed podporządkowaniem organizacji kościelnej w Polsce wpływom niemieckim, a powstałe w 968 r. pierwsze polskie biskupstwo w Poznaniu obejmowało swą władzą całą Polskę i podlegało bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

          Ten związek Polski z papieskim Rzymem, wzmocniony jeszcze przez późniejszy akt Mieszka I „Dagome iudex”, oddający swoje państwo, jako lenno Stolicy Apostolskiej, chronił Polskę od zależności od Cesarstwa. Następstwem tego związku było to, że polska korona królewska pochodzi od papieży, podczas gdy czeska od niemieckich cesarzy.

          Staliśmy się, zatem częścią łacińskiej Europy, wysuniętą na wschód ostoją świata zachodniego, obrońcą katolicyzmu przed atakami zewnętrznymi i wewnętrzną opozycją niemiecką, jednym z filarów chrześcijańskiej tożsamości kontynentu europejskiego.

          Dążenie do utrzymania powyższego kierunku jest nie tylko przejawem wierności narodowej tradycji, ale koniecznym warunkiem pomyślności Ojczyzny oraz pokoju i współpracy w Europie i świecie.

          Rada Polityczna LPR wzywa wszystkie kluby sejmowe do udzielenia poparcia inicjatywie obywatelskiej, aby w Polsce objąć obroną prawną wszystkie dzieci nienarodzone, czyli doprowadzić do całkowitego zakazu aborcji. Byłby to piękny gest naszej Ojczyzny na 1050 lecie Chrztu Polski, kończący trwający od 1932 r. haniebny proceder zabijania niewinnych i bezbronnych Polek i Polaków.

Rada Polityczna Ligi Polskich Rodzin

Warszawa, 9 kwietnia 2016 r.