DEKLARACJA IDEOWA


Deklaracja Ideowa Ligi Polskich Rodzin uchwalona przez Kongres obradujący 21 października 2017 r. w Warszawie.  

  Liga Polskich Rodzin jest stronnictwem narodowym będącym ideowym, politycznym i personalnym dziedzicem oraz kontynuatorem działań Ligi Narodowej, która - po bolesnych dla Ojczyzny czasach saskich, dobie zaborów oraz klęskowych powstań - wskazała Polakom drogę do ich zjednoczenia, działań wszechpolskich, co zaowocowało odzyskaniem niepodległości Polski w 1918 roku. 

    Powrót do tysiącletniej tradycji, opartej na pewnych i niezawodnych fundamentach Państwa polskiego zawartych w słowach: Bóg i Ojczyzna, oraz pragnień i dążeń tworzącego ją Narodu, powodował nie tylko odrodzenie Polski, ale przynosił także pomyślne rozwiązania spraw ogólnoeuropejskich.  

Chcemy pozostać wierni tej Narodowo-Demokratycznej tradycji zakorzenionej w cywilizacji łacińskiej i na tych fundamentach budować pomyślną przyszłość Ojczyzny, mając na względzie zmieniające się uwarunkowania geopolityczne, społeczno-gospodarcze oraz technologiczno-przemysłowe. Budowa silnej, pięknej i nowoczesnej Polski na trwałym, niezawodnym i katolickim fundamencie, to nasze przesłanie, cel i narodowe zadanie.

 Politykę traktujemy, jako roztropną troskę o dobro wspólne i uprawiamy ją w oparciu o, zawsze aktualne, motto Romana Dmowskiego: „Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie”. Oznacza to kreowanie zamierzeń, budowanie projektów i podejmowanie działań, które pozwalają osiągać maksymalną korzyść dla Polski – nie zaś naszego Stronnictwa – w konkretnych uwarunkowaniach, zarówno geopolitycznych, jak wewnętrznych. Polityka narodowa, to optymalizacja celów i maksymalizacja efektów z uwzględnieniem realnej sytuacji oraz odrzuceniem niedopuszczalnego ryzykowania losem Ojczyzny.

   Priorytetem naszej działalności jest kompleksowe dobro i rozwój polskiego Narodu z fundamentalną rolą Rodziny, szerokim upowszechnianiem polskiej własności, promocją wolności gospodarczej z prostym i możliwie niskim systemem podatkowym zachęcającym do podejmowania inicjatywy - gdzie wiedza, zdolności, kompetencje i pracowitość będą słuszną drogą do kształtowania „sprawiedliwej nierówności”, czyli zasady równania w górę, przy zachowaniu równości aksjologicznej między równymi sobie w moralnej godności osobami ludzkimi. Jesteśmy za rozwojem i promocją rodzimego rolnictwa, dbałością o nasze, polskie interesy oraz dobre imię Polski w świecie, umacnianiem wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa, dbaniem o obowiązujący trójpodział władzy z niezależnością sądowniczej od wykonawczej oraz wielką wagą zasady pomocniczości sprzeciwiającej się centralizacji i oddającej jak najwięcej kompetencji na niższe szczeble decyzyjne, będące blisko źródła i skuteczniejsze w celowym działaniu. Ważna dla nas jest wierność nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego w sprawach wiary i moralności, bez angażowania Go w politykę, z wzięciem na siebie pełnej odpowiedzialności za działania polityczne. Chcemy zachowania tradycyjnej polskiej tolerancji i wolności religijnej dla ludzi innej wiary i pochodzenia. Pragniemy nauczania i wychowania młodych pokoleń Polaków w oparciu o prawdę historyczną, filozoficzną i aksjologiczną. Winni jesteśmy szacunek i wdzięczność dla seniorów oraz troskę o godną jesień życia. Chcemy dbać o zdrowie i narodową kulturę, inwestując w rozwój duchowy, moralny i fizyczny Narodu z uwzględnieniem rangi sportu, zarówno masowego, jak wyczynowego.

      W nawiązaniu do wielkiego dziedzictwa myśli narodowej, odwołujemy się do idei wszechpolskiej, która jednoczy Polaków wszystkich stanów, zawodów i warstw społecznych, zarówno tych w Ojczyźnie, jak i tych rozsianych po całym świecie, zabiegających i dbających o interes całego Narodu, stąd za obce i szkodliwe uznajemy wszelkie „izmy” - ideologie i programy zawężające widzenie polskich spraw, reprezentujące tylko wybrane części społeczeństwa, czy dzielące Naród. 

      Zdając sobie sprawę z kluczowego położenia i rangi naszej Ojczyzny w Europie, pragniemy dążyć do jak najlepszych stosunków ze wszystkimi narodami świata, budowania więzów przyjaźni, wzajemnego zaufania i szerokiej współpracy międzynarodowej, zarówno w ramach uczestnictwa w organizacjach i sojuszach, jak w relacjach bilateralnych. 

      Nasza Ojczyzna - Polska - to nie idealistyczna mrzonka, czy romantyczne westchnienie, ale konkretne miejsce na ziemi, owoc zrządzenia Opatrzności oraz myśli, walki i pracy naszych Przodków - kraj nad Wisłą, Odrą i Bałtykiem - nasza ziemska Matka, o której nie wolno mówić źle - bez względu na panujące okoliczności, zmienny ustrój, czy aktualne sojusze - której należy się bezwzględny szacunek, wielka cześć, odpowiedzialna troska i bezgraniczne poświęcenie.

      „Polski się nie buduje ani dla siebie, ani dla swojej partii, ani nawet dla swego pokolenia. Ona jest własnością nieskończonego szeregu pokoleń, które ją tworzyły i tworzyć będą, które stanowią naród”. (Roman Dmowski „Polityka polska i odbudowanie państwa”).