ZG LPR w sprawie tragicznej deklaracji Tuska


W związku z publiczną deklaracją Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, wyrażoną na spotkaniu otwartym w Wałbrzychu, popierającą możliwość dokonywania aborcji do 12 tygodnia oraz legalizacji związków partnerskich, wyrażamy zdecydowaną dezaprobatę i stanowczy sprzeciw, połączony ze szczerym zdumieniem, dla tego typu, skrajnie lewicowych projektów, w jakże ważnym i kluczowym momencie zmagania Polaków z dyktatorskimi, pozaprawnymi i obcymi cywilizacyjnie rządami Kaczyńskiego i PiS!

Wyrażaliśmy nadzieję, że powrót Pana Przewodniczącego Tuska do kierowania PO, odwróci, wielce szkodliwy i kosztowny dla Polski, zwrot w lewo tego ugrupowania, co po tak licznych porażkach wyborczych opozycji, pozwoli wreszcie wyciągnąć oczywiste wnioski i zbudować zwycięską alternatywę dla PiS, usadowioną w centrum polskiej sceny politycznej, wzorem lat 2007-2014, gdzie były Premier i były Przewodniczący Rady Europejskiej stanie na jej czele, zaś Polacy otrzymają czytelny sygnał i przejrzystą szansę na zmianę złej władzy.

Wielce szkodliwa i skrajnie lewicowa „deklaracja wałbrzyska” Tuska powoduje sytuację, w której PO faktycznie rezygnuje z jednoczenia całej opozycji i stawia sobie za cel przekonanie i pozyskanie elektoratu lewicowego, co być może pozwoli przejąć różne lewicowe grupy, ale nie gwarantuje w żadnym wypadku pokonania PiS, stąd wielce pożądane i konieczne jest budowanie oraz wsparcie drugiej siły opozycyjnej wobec Kaczyńskiego, ale centrowo-prawicowej wokół PSL, Koalicji Polskiej i Polska 2050 Hołowni, która będzie w opozycji do tragicznych rządów PiS, ale nie będzie w opozycji do polskiej tradycji, kultury i wiary znacznej części Polaków! Apelujemy więc o dwa bloki opozycyjne!

Ponieważ wszystkie ugrupowania opozycyjne wobec PiS, w tym Liga Polskich Rodzin, deklarują obronę praworządności i powrót do przestrzegania Konstytucji, warto przytoczyć wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 maja 1997 r. pod przewodnictwem Andrzeja Zolla, którego efektem był tzw. „kompromis aborcyjny” uchylający ustawę zezwalającą na aborcję ze względów społecznych, ale niestety brak realizacji tego wyroku w zakresie pozostałym, gdzie czytamy: „Od momentu powstania życie ludzkie staje się, więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”. Popieramy decyzję Trybunału
Konstytucyjnego likwidującą aborcje eugeniczne.

Zwracamy się z apelem do wszystkich ugrupowań opozycyjnych wobec autorytarnych, łamiących Konstytucję, rządów PiS o kompleksowe przestrzeganie zapisów Ustawy Zasadniczej w pełnym zakresie, bez instrumentalnego i wybiórczego jej traktowania. Nie wystarcza ograniczanie się do słusznej i koniecznej krytyki za łamanie prawa przez obecne rządy. Aby, powszechnie deklarowana w opozycji, troska o przywrócenie praworządności w Państwie była wiarygodna i budująca, musi się opierać o fundament, jakim jest prawo każdego człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, co jest chronione konstytucyjnie! Każda deklaracja uderzająca w ten fundament praw człowieka jest wielce szkodliwa i gorsząca, a wygłoszona w kontekście zapowiedzi jednoczenia całej opozycji, staje się wyłącznie manifestem definiującym zaledwie jej lewicową część.

Zarząd Główny Ligi Polskich Rodzin
Warszawa, 11 czerwca 2022 r.