ZG LPR w 100 rocznicę utworzenia Komitetu Narodowego Polskiego


W związku z – przypadającą 15 sierpnia br. – 100 rocznicą utworzenia Komitetu Narodowego Polskiego, Zarząd Główny Ligi Polskich Rodzin pragnie przypomnieć i rozpropagować, jakże istotny, fakt powołania władzy naczelnej Narodu i formalnego przedstawicielstwa wobec państw świata, jeszcze nieistniejącego, Państwa polskiego.

          Komitet Narodowy Polski, utworzony dnia 15 sierpnia 1917 roku w Lozannie, na terenie neutralnej Szwajcarii, pod prezesurą Romana Dmowskiego, składał się z przedstawicieli wszystkich trzech zaborów wybranych przez Polaków do Parlamentów (Rosji, Prus i Austro-Węgier), co oznaczało jego reprezentatywność i wyrażało zdecydowaną większość poparcia w polskim narodzie dla działań wszechpolskich mających na celu zjednoczenie i niepodległość Ojczyzny, opartych na wspieraniu i współdziałaniu z państwami alianckimi (Francja, Stany Zjednoczone, Anglia) przeciw planom i zamiarom państw niemieckich (Prusy, Austro-Węgry).

          Dnia 22 sierpnia 1917 roku Komitet Narodowy Polski przeniósł swoją siedzibę do jednej z głównych stolic alianckich – Paryża, a pomimo swej skromnej nazwy, był w istocie rządem emigracyjnym Polski niepodległej, co poszczególne państwa alianckie (Francja, Stany Zjednoczone, Anglia, Włochy) potwierdzały, wydając kolejne akty dyplomatyczne uznające Komitet za tymczasowy ośrodek polskiej władzy politycznej.

Podobną wymowę miało uznanie przez aliantów armii polskiej, podległej władzy Komitetu Narodowego Polskiego, za armię suwerenną, sprzymierzoną i współwalczącą, co było już aktem uznawania niepodległości Polski, oraz uznania jej za państwo alianckie, będące w stanie wojny z Niemcami i Austro-Węgrami. 

          Warto przypomnieć, że 4 października 1918 r. Komitet Narodowy Polski mianował generała Józefa Hallera wodzem naczelnym armii polskich walczących z Niemcami.

          Już po zakończeniu I wojny światowej, Polska, reprezentowana przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, członków Komitetu Narodowego Polskiego, została dopuszczona do udziału w konferencji pokojowej w Wersalu, jako państwo zwycięskie, należące do antyniemieckiej koalicji.

          Pod Traktatem Wersalskim widnieje podpis i pieczęć Romana Dmowskiego, prezesa Komitetu Narodowego Polskiego, który, wraz z Paderewskim, podpisywał traktat w imieniu Polski wracającej na mapę Europy.

Zarząd Główny Ligi Polskich Rodzin

Warszawa, 12 sierpnia 2017 r.